KIM BYŁ JAN DOBROGOST KRASIŃSKI?

W tym roku ze względu na pandemię nie odbyły się Dobrogosty, czyli święto patrona naszej szkoły. Pamięć o tym niezwykłym mecenasie sztuki uczciliśmy w inny sposób. W pierwszej połowie czerwca odbył się konkurs historyczny pt. „Zabytki Węgrowa”. Zadaniem uczestników było nakręcenie krótkiego filmu prezentującego miejsca, które w Węgrowie warto odwiedzić. Powstały ciekawe filmy, które można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

W drugiej połowie czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach, podczas których poznawali fakty z życia Jana Dobrogosta Krasińskiego i jego zasługi dla naszego miasta. Pierwszoklasiści uczestniczyli w lekcjach o patronie naszej szkoły prowadzonych przez ósmoklasistów. Uczniowie drugich i trzecich klas odwiedzili kościół zwany klasztorem, miejsce spoczynku J. D. Krasińskiego. Natomiast uczniowie klas 4-8 zwiedzili ekspozycję muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” znajdującą się w zespole poklasztornym. W rolę przewodników wcielili się kustosz ekspozycji pan Marek Sobisz i pan Wojciech Banaś. Te niecodzienne lekcje historii sprawiły, że każdy zna odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu.

Hanna Chojnowska