CZAS ZADUMY I PAMIĘCI

24.09.2019 r. uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielami uczestniczyli w plenerowej lekcji historii. Poznawanie historii wyznawców judaizmu żyjących podczas II wojny światowej rozpoczęli od spotkania z burmistrzem miasta Węgrowa p. Pawłem Marchelą, który opowiedział o zagładzie Żydów żyjących na terenie miasta. Następnie ósmoklasiści zatrzymali się przed domem rabina Morgensterna, pomnikiem Angela Rozenblata oraz dotarli do lapidarium upamiętniającego dawny cmentarz żydowski. Następnie udali się do Treblinki – miejsca zagłady Żydów w latach 1941-1944.
Pobyt na terenie dawnego hitlerowskiego obozu zagłady ludności żydowskiej wywołał chwile zadumy i refleksji. Odwiedzając miejsca związane z wyznawcami judaizmu, ósmoklasiści upamiętnili rocznicę zagłady Żydów w getcie węgrowskim, które rozpoczęło się 22.09.1942r. 

Anna Napora, Olga Matusik z 8a
Zatwierdziła: T.Święcicka