PAMIĘCI WĘGROWSKICH ŻYDÓW

23.09.2022r. w Węgrowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji przez Niemców żydowskiego getta w naszym mieście. W obchodach wzięli udział uczniowie siódmych klas naszej szkoły. Młodzież z miejskich szkół przeszła w Marszu Pamięci z Rynku Mariackiego do lapidarium. W tym symbolicznym miejscu, gdzie zostały zebrane ocalałe macewy (płyty nagrobne), ekumeniczną modlitwę odmówili rabin oraz księża katolicki i ewangelicki. Następnie głos zabrali senator pani M. Koc, poseł pan M. Górski, starosta powiatu pani E. Besztak, burmistrz Węgrowa pan P. Marchela. Po uroczystym złożeniu kwiatów i krótkim programie artystycznym w WOK-u odbyła się sesja popularnonaukowa, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Pamiętamy – 80.rocznica zagłady węgrowskich Żydów”. W gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Klaudia Rucińska z 8B, Maciej Kocon z 2C, Anastasiia Harkusha z 8A i Bartosz Krasuski z 8C.
Obchody zorganizowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej i Miasto Węgrów.

Marzena Wołynko