NIEZWYKŁY SPEKTAKL NAUKOWY

DSC0202024 maja 2016 roku po raz kolejny odbył się w naszym gimnazjum Szkolny Festiwal Nauki. Gimnazjaliści przygotowali, demonstrowali i wyjaśniali sens efektownych doświadczeń
z chemii i fizyki. Największym zainteresowaniem cieszyły się następujące zjawiska fizyczne: burza w butelce, elektrostatyczna mikstura, cięcie szkła za pomocą ognia oraz grające kieliszki. Liczną widownię zgromadzili również młodzi chemicy. Gimnazjaliści obserwowali m.in. samozapłon, kolorowe osady soli,  ocean w butelce, wąż węglowy, wstrząśnięty błękit, światła drogowe, erupcję wulkanu chemicznego. Chętni uczniowie mogli również wziąć udział w doświadczeniach, np. każdy mógł zbadać właściwości cieczy nienewtonowskiej, czyli substancji zachowującej się jak ciało stałe i jak ciecz. Oprócz doświadczeń zaprezentowano makiety, które 28 maja zostaną wystawione w Krakowie podczas IV Konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”.

Po raz pierwszy świat pokazów naukowych wzbogaciło stoisko geograficzne w formie jaskini jurajskiej. Uczniowie przebrani w stroje z różnych kultur świata prowadzili gry edukacyjne i quizy. Osoby odwiedzające „geograficzną jaskinię” miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia, wcielając się w postać Indianki lub Indianina z Ameryki Południowej.

Niezwykle interesujący spektakl naukowy uczniowie drugich i trzecich klas przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: p. E. Jeżewskiej, p. P. Bartnika i p. W. Banasia.  ZDJĘCIA>>>

Hanna Chojnowska

Zatwierdziła: T.Święcicka